Kurs USG dla lekarzy i studentów medycyny

Kurs USG

Termin

8 października 2022

Cena

Do 18 września 1199 zł, później 1349 zł

Dedykowany początkującym autorski kurs USG:

IMG_0285
  • Skierowane do lekarzy, stażystów i studentów kursy serii „Rusz głowicą” pozwalają poznać podstawy badania USG Doppler Naczyń oraz ugruntować wiedzę z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej.

  • Prowadzone w małych grupach i w atmosferze sprzyjającej wymianie doświadczeń, są najlepszą inwestycją w Twoją karierę zawodową.

Kurs USG obejmuje:

  • W trakcie 8-godzinnego szkolenia praktycznego zostaniesz przeprowadzony przez wszystkie aspekty badania ultrasonograficznego,
  • Kompendium ultrasonografisty, w którym znajdziesz praktyczne materiały dotyczące wykonywania USG,
  • Regenerujące posiłki, ponieważ nauka wymaga skupienia, a głód potrafi skulenie mu przeszkodzić. Nie zabraknie też wody, kawy czy herbaty, a do tego pyszne ciastka,
  • Certyfikat ukończenia szkolenia.

1.       Wstęp do diagnostyki dopplerowskiej

– wymagania sprzętowe

– podstawowe definicje i pojęcia

– typy prezentacji stosowanych podczas badań

– warunki optymalizacji obrazu dopplerowskiego

 

2.       Tętnice szyjne i kręgowe

– zastosowanie praktyczne usg

– przygotowanie do badania

– podstawy anatomii ultrasonograficznej

– prawidłowy obraz ultrasonograficzny tętnic szyjnych i kręgowych (schemat badania)

– pomiar kompleksu błona wewnętrzna- błona środkowa (IMT)

– najczęstsze patologie stwierdzane w usg (blaszki miażdżycowe, zwężenia/niedrożności wtórne do miażdżycy i o innym podłożu)

– ocena hemodynamiczna zwężeń

– zespół podkradania tętnicy podobojczykowej

– opis badania prawidłowego (elementy niezbędne) oraz opis wykrytych patologii

 

3.       Aorta brzuszna, tętnic biodrowe oraz tętnice kończyn dolnych. Tętnice kończyn górnych

– zastosowanie praktyczne usg

– przygotowanie do badania

– podstawy anatomii ultrasonograficznej

– prawidłowy obraz ultrasonograficzny aorty brzusznej, tętnic biodrowych oraz tętnic kończyny dolnych i górnych (schemat badania)

– najczęstsze patologie stwierdzane w usg (tętniaki, blaszki miażdżycowe, zwężenia/niedrożności wtórne do miażdżycy i o innym podłożu, zespoły uciskowe)

– ocena hemodynamiczna zwężeń

– opis badania prawidłowego (elementy niezbędne) oraz opis wykrytych patologii

 

 

4.       Żyła główna dolna, żyły biodrowe oraz żyły kończyn dolnych. Żyły kończyn górnych

– zastosowanie praktyczne usg

– przygotowanie do badania

– podstawy anatomii ultrasonograficznej

– prawidłowy obraz ultrasonograficzny żyły głównej dolnej, żył biodrowych oraz żył kończyn dolnych i górnych (schemat badania)

– najczęstsze patologie stwierdzane w usg (zakrzepica żył głębokich, zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, przewlekła niewydolność żylna, żylne zespoły uciskowe)

– ultrasonograficzny test uciskowy (potwierdzenie zakrzepicy żył głębokich)

– opis badania prawidłowego (elementy niezbędne) oraz opis wykrytych patologii

–  8 godzin zajęć praktycznych w 3/4 osobowych grupach spędzonych na badaniu pacjentów przy pomocy nowoczesnych aparatów USG pod okiem doświadczonych prowadzących.

– Praktyczną część wykładową poprowadzoną przez lekarza z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce USG, podczas której zostaniesz przeprowadzony przez wszystkie aspekty badania ultrasonograficznego, począwszy od przygotowania stanowiska i aparatu, aż po sporządzenie opisu badania – wszystko w FORMULE 2.0 – cz. teoretyczna w postaci webinarów

Materiały edukacyjne oraz przydatne wskazówki dot. badania USG w formie praktycznego kompendium dla każdego uczestnika

– Naukową atmosferę, wymianę doświadczeń oraz bezpośredni kontakt z lekarzami zawodowo zajmującymi się diagnostyką obrazową

Całodniowy catering składający się z przekąsek, kanapek, owoców, ciast, kawy, herbaty oraz wody, a także dwudaniowe obiady w przerwach obiadowych

Podczas hybrydowego kursu USG Doppler weźmiesz udział w intensywnych praktycznych zajęciach. Nie będziemy marnować twojego czasu na informacje, które znajdziesz w każdym podręczniku.

Przede wszystkim z głowicą w ręku i pod okiem doświadczonych lekarzy konsultantów badał będziesz pacjentów, m.in. dowiesz się, jakiego algorytmu badania użyć, aby niczego nie przeoczyć.

W kolejnych blokach omówimy zagadnienia związane z badaniami poszczególnych naczyń; miejsce przyłożenia głowicy oraz spodziewany obraz na monitorze.

Zajęcia prowadzi lek. Marcin Pawlak

Specjalista chorób wewnętrznych i angiologii. Od początku pracy zawodowej tj. od 2012 roku zatrudniony na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta w Klinice Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
W ramach swojej codziennej pracy zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób żył, tętnic oraz naczyniowych powikłań cukrzycy. Jego szczególne zainteresowania dotyczą ultrasonografii dopplerowskiej i jej zastosowania w diagnostyce schorzeń angiologicznych. Doświadczenie w dziedzinie ultrasonografii zdobywał podczas wieloletniej pracy w szpitalu klinicznym, działalności ambulatoryjnej oraz uczestnicząc w licznych certyfikowanych kursach usg.

Lista rezerwowa Poinformujemy Cię, gdy znów będziemy mieli miejsca na kursie! :)
Przewiń do góry